Back to Top
Witamy
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ogólny zarys dziejów BDSM

Ogólny zarys dziejów BDSM 7 lata 9 miesiąc temu #1

• Michal_KR
  • Michal_KR Avatar
Starożytność – pierwsze wzmianki.

Historia BDSM sięga dość zamierzchłych czasów. Pierwsze wzmianki o BDSM pochodzą z IX wieku p.n.e. ze starożytnej Sparty, gdzie rytualne biczowanie nazywane diamastigosis było regularnie stosowaną praktyką.

Najstarszym graficznym dowodem istnienia praktyk BDSM, który zachował się do naszych czasów jest malowidło znalezione w grobowcu w Tarquini (obecnie są to rejony Włoch) pochodzące z VI wieku p.n.e., a przedstawia dwóch mężczyzn biczujących kobietę, podczas, gdy ona ręką stymuluje jednego z nich.
Malowidło z grobowca w Tarquini

Średniowiecze – rozkwit sztuki.

W literaturze datowanej na początek naszej ery przykładami stosowania praktyk BDSM są wątki opisywane w Satyrach rzymskiego poety Juwenalia (przełom I i II wieku) oraz w Satyriconie rzymskiego poety, pisarza, filozofa i polityka Petroniusza, gdzie znajduje się opis biczowania przestępcy w celu osiągnięcia podniecenia (przełom III i IV wieku).

W Kamasutrze (dla tych, którzy tego jeszcze nie wiedzą Kamasutra jest to indyjski traktat filozoficzny poświęcony tematom seksualności i zachowań seksualnych, którego powstania nie da się dokładnie określić, ale przypuszcza się, że powstał pomiędzy I a VI wiekiem) opisane są różne rodzaje uderzeń i regiony ciała, które można bezpiecznie uderzać, aby wyzwolić przyjemny ból u osoby uległej. Oczywiście jest tam także adnotacja, że wszystkie te zachowania mogą być dopuszczone tylko i wyłącznie za zgodą obu stron. Ukazuje to Kamasutrę jako jeden z pierwszych poradników dotyczących zagadnienia BDSM a zarazem kładzie nacisk na zachowanie reguł bezpieczeństwa.

Często umownie przyjmuje się Średniowiecze jako okres, w którym BDSM rozwinęło się na dobre. To z tego okresu pochodzi najwięcej opisów osób, które w trakcie seksu lub gry wstępnej dają się wiązać i biczować w celu osiągnięcia dodatkowych bodźców seksualnych.

To właśnie w średniowieczu publiczne biczowanie zostało rozpowszechnione jako forma pokuty. W czasie trwania epidemii lub klęsk żywiołowych na ulicach często spotykano całe procesje biczujących się kobiet i mężczyzn, a co ciekawsze biczowanie było najbardziej rozpowszechnione wśród zakonników zamkniętych za murami klasztorów. Dopiero gry podczas znajdujących sobie wielu zwolenników pochodów zaczęło dochodzić do utraty kontroli nad uczestnikami procesji, do histerii przeradzających się w orgie hierarcha kościelna zaczęła krytycznie wyrażać się o takiej formie pokuty a w 1349 roku procesje takie zostały całkowicie zakazane przez papieża Klemensa VI pod groźbą klątwy. W efekcie część biczowników podporządkowała się władzom, a ci, którzy nie chcieli zaniechać biczowania musieli swoje praktyki zachowywać w tajemnicy. Jednak legalne biczowanie było możliwe jeszcze do XVIII wieku, ale tylko w stopniu umiarkowanym i tylko wśród zakonników i zakonnic.
Biczowanie jako forma pokuty

Nowożytność – BDSM jako wyodrębniona forma zachowań seksualnych.

W późniejszych czasach także za sprawą rozpowszechnienia się druku teksty związane z tematami BDSM zaczęły pojawiać się w sposób bardziej regularny.

W XVIII wieku dobrze rozwinięte cywilizacje zachodnie zaczęły medycznie i prawnie klasyfikować BDSM jako odrębną formę zachowań seksualnych. Zaczęły powstawać domy publiczne, których specjalizacją było biczowane.

W 1794 angielski pisarz John Cleland w swojej powieści Pamiętniki Fanny Hill (powieści opisującej przygody osiemnastowiecznej londyńskiej kurtyzany Fanny Hill) dokładnie opisał scenę biczowania.
Ilustracja z Pamiętników Fanny Hill

Z czasów nowożytnych na szczególną uwagę zasługują dwa nazwiska:

Donatien Alphonse Francois de Sade (Markiz de Sade) – francuski pisarz żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku w Paryży, słynący ze swojego rozpustnego życia i z szerzenia niechrześcijańskich zachować. W 1757 roku de Sade wziął udział w słynnej orgii, która trwała 120 dni. W 1768 roku de Sade zaproponował kobiecie żebrzącej pod kościołem wyjazd do swojej willi, gdzie mieli się oddać praktykom seksualnym. Nie wiadomo, co działo się podczas tego spotkania, ale kobieta uciekła przez okno i mur otaczający posiadłość. To właśnie od jego nazwiska pochodzi termin „Sadyzm”.

Leopold von Macher-Masoch – austriacki pisarz, nowelista i dramaturg żyjący w XIX wieku, który wsławił się literackim opisem eksperymentu, polegającym na tym, że zawarł w grudniu 1869 roku z baronówną Fanny von Pastor traktat, na mocy którego na sześć miesięcy został jej niewolnikiem. Od jego nazwiska pochodzi termin „Masochizm”.

Czasy współczesne.

BDSM istniało od zarania dziejów, a teraz w XXI wieku dzięki rozwojowi środków przekazu, każdy zainteresowany tematem ma ułatwiony dostęp do informacji i dzięki temu możliwy jest dalszy szeroko rozumiany rozwój swoich preferencji seksualnych związanych z BDSM. Ułatwiona jest także możliwość nawiązywania kontaktów z osobami, które również interesują się tematem BDSM. Dzięki takim portalom jak Sadomania można wymieniać się doświadczeniami, spostrzeżeniami, zawierać ciekawe znajomości z osobami, które posiadają takie same preferencje jak my…

Przyszłość – co przyniesie?

Aż boję się o tym pomyśleć… – ale jedno wiem na pewno – o Dr M nasze dzieci, wnuki i prawnuki będą się uczyć w szkole :evil:
Dr M
Ostatnio zmieniany: 7 lata 9 miesiąc temu przez Michal_KR.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogólny zarys dziejów BDSM 7 lata 9 miesiąc temu #2

• Michal_KR
  • Michal_KR Avatar
Jest to mój pierwszy tekst, który napisałem jako zadanie, które otrzymałem od Dr M, więc wszystkich proszę o wyrozumiałość, jeśli coś jest nie tak (w szczególności Panią Doktor).

Do jego napisania posłużyły mi w przeważającej większości informacje i zdjęcia ogólnodostępne w internecie. Nie starałem się nikogo kopiować, ale zamysłem moim było zebranie ciekawych informacji z kilku źródeł i przedstawienie ich w miarę możliwości prosty sposób.

Odp: Ogólny zarys dziejów BDSM 7 lata 9 miesiąc temu #3

• Dr.M
  • Dr.M Avatar
Brawo...powiem tylko tyle bardzo mi się podobało i ciekawie przedstawiony obraz historii BDSM.
Jestem bardzo zadowolona i myślę że inni również

Odp: Ogólny zarys dziejów BDSM 7 lata 9 miesiąc temu #4

• pasman
  • pasman Avatar
  • Fresh
  • Otrzymane podziękowania: 1
  • Oklaski: 0
widać że kursant stara się. Temat jednak potraktował trochę zbyt ogólnie . Ogólna ocena /moim zdaniem/ dostateczny czyli około 50 batów na goły tyłek.

Odp: Ogólny zarys dziejów BDSM 7 lata 9 miesiąc temu #5

• masochista23
  • masochista23 Avatar
  • Junior
  • Oklaski: 1
a mnie z kolei ciekawi jak praktyki BDSM będą wyglądały w przyszłości..za 10..20..50 lat:-)

Odp: Ogólny zarys dziejów BDSM 7 lata 9 miesiąc temu #6

• czasownik
  • czasownik Avatar
No, ciekawe. :) Myślę, że już w niedalekiej przyszłości, styl BDSM na dobre zakorzeni się w modzie i show-businessie, czego początki możemy zaobserwować już teraz, choćby olądając teledyski oraz programy rozrywkowe na Vivie, czy MTV. Poza tym na pewno medycyna pójdzie do przodu, a co za tym idzie, Dominy zajmujące się BDSM, będą miały większe możliwości w określeniu wytrzymałości organizmu "pacjenta". :) Może wynalezione zostaną jakieś nowe praktyki BDSM? A może sztuka dominacji będzie się rozwijać właśnie w kierunku poszukiwania inspiracji w przeszłości? Któż to wie? :)
Ostatnio zmieniany: 7 lata 9 miesiąc temu przez czasownik.

Odp: Ogólny zarys dziejów BDSM 7 lata 9 miesiąc temu #7

• Dr.M
  • Dr.M Avatar
myślę w przyszłości bardzo rozwinie się technologicznie akcesoria do bdsm oraz urozmaici się gadzety oraz stroje a te nie tylko będą pełne wymyślnych ozdób ale również stroje będą zaopatrzone w smak, zapach oraz iluminacje świetlne...te ostatnie mogą bardzo wpływać na doznania uległych.
Sprzęt do tortur myślę że będzie splotem różnych kombinacji by zadowolić obie strony a sprzęt chodź agresywny będzie na tyle bezpieczny by bawić się bez żadnych konsekwencji.
Myślę też o cyber technologii gdzie ludzi będą zastępować inteligentne maszyny do robienia nam nieziemskich przyjemności...i bez żadnych prawnych konsekwencji ludzie będą mogli dawać upust swoim potrzebom oraz fantazją erotycznym ..nie krzywdząc przy tym nikogo...
To tylko moje domniemania oraz przypuszczenia ...ale któż to wie jak będzie za 100 lat w bdsm...być może też że te zabawy zanikną i tylko będzie można o nich przeczytać w zapomnianych księgach....pozdrawiam

Odp: Ogólny zarys dziejów BDSM 7 lata 9 miesiąc temu #8

• Michal_KR
  • Michal_KR Avatar
A ja się zastanawiam czy wprowadzenie nowych technologii wyjdzie BDSM na dobre. Obecnie stosowane narzędzia tortur wyglądają praktycznie jak narzędzia stosowane w Średniowieczu. Pejcze, dyby itp wykonane z surowego drewna przynajmniej we mnie wprowadzają jakąś nutę tajemniczości czy jak by to nazwać. Nie wiem czy jeśli dyby wykonane będą z włókna węglowego zamiast drewna, skórzane pejcze zastąpione zostaną goretex'em albo jakimiś innymi nowocześniejszymi materiałami to czy dalej w klimacie BDSM będzie tyle magii ile było od początku aż do naszych czasów...

Odp: Ogólny zarys dziejów BDSM 7 lata 9 miesiąc temu #9

• Dr.M
  • Dr.M Avatar
też tak myślę ale wszystko idzie z postępem więc i narzędzia na pewno się zmienią ...ale magii dawnych lat już na pewno nie będzie lecz myślę że będzie nowa magia..- magia cyber-technologii..też będzie fajnie a o naszych sprzętach będzie można poczytać i po oglądać w wizualizacjach holograficznych jak nasi przodkowie bawili się dawnych studiach

Odp: Ogólny zarys dziejów BDSM 7 lata 9 miesiąc temu #10

• Michal_KR
  • Michal_KR Avatar
Po mojej pierwszej wizycie w Pani studiu mam wrażenie, że magia dawnych lat jeszcze gdzieś tam się snuje po kątach... i mam nadzieję, że nowe technologie nie wyprą zupełnie tradycji, a każda osoba, która będzie chciała poczuć klimat dominacji będzie mogła sobie wybrać czy chce doświadczyć smaku tradycyjnej czy cyber-futurystycznej tresury.

Właściwie to ciekawy jestem, czy jeśli przeprowadzono by ankietę w stylu: "czy jesteś za BDSM tradycyjnym czy futurystycznym?" jaki byłby procent osób chcących wdrażać nowe innowacyjne podejście do tego tematu BDSM?

Odp: Ogólny zarys dziejów BDSM 7 lata 9 miesiąc temu #11

• czasownik
  • czasownik Avatar
Możemy pomyśleć nad taką ankietą. :)

Obserwując strony przedstawiające znane Studia BDSM z całego Świata, można zauważyć jednak, że wszelakie nowinki techniczne przegrywają ze stylem "Starej Szkoły BDSM". Wyposażenie wnętrz współczesnych "Salonów BDSM" wzorowane jest na bardzo rozpowszechnionych w czasach Średniowiecza, a także Starożytności "Komnatach Tortur". W użyciu są te same narzędzia, a podczas sesji stosowane są znane od dawien dawna metody karania. Przez lata zmienia się jednak podejście do bezpieczeństwa praktyk BDSM podczas zabaw i moim zdaniem w tym kierunku powinno rozwijać się nowoczesne BDSM.

Pozdrawiam.

Odp: Ogólny zarys dziejów BDSM 7 lata 9 miesiąc temu #12

• fikander
  • fikander Avatar
Mnie sie wydaje ze za 100 lat BDSM bedzie wygladalo jak 100 lat wczesniej i teraz.Zabawki tez sie nie zmienia.Moze tylko material z jakiego beda wykonane.Przeciez czytajac historie przytoczona przez Czasownika nic sie nie zmienia w tym temacie od wiekow.No,moze poza tym ze kiedys torturowano i zabijano dla przyjemnosci natomiast teraz sprawia to przyjemnosc obu stronom.Pewnie bedzie mozna bardziej oficjalnie obnosic sie ze swoja preferencja .

Odp: Ogólny zarys dziejów BDSM 7 lata 9 miesiąc temu #13

• Michal_KR
  • Michal_KR Avatar
Zgadzam się z Tobą Czasowniku w 100%. Poza ty wydaje mi się, że są rzeczy kultowe, nie tylko w świecie BDSM, których nie powinno się zmieniać ani udoskonalać skoro już same w swojej prostocie są doskonałe. Dlaczego mielibyśmy na przykład udoskonalać dyby skoro te, które są już wymyślone doskonale spełniają swoje zadanie. Po co udoskonalać pejcze, jeśli te, które są już wymyślone potrafią dostarczać odpowiednią dla każdego dawkę bólu? Takie przykłady można mnożyć bez liku... ale mimo wszystko postępu nie da się powstrzymać... oby tylko szedł w dobrą stronę czego i sobie i wszystkim użytkownikom portalu Sadomania życzę. :evil:

Odp: Ogólny zarys dziejów BDSM 7 lata 9 miesiąc temu #14

• sikopij
  • sikopij Avatar
  • Platinum
  • Otrzymane podziękowania: 20
  • Oklaski: 100
czasownik napisał(a):
Możemy pomyśleć nad taką ankietą. :)

Obserwując strony przedstawiające znane Studia BDSM z całego Świata, można zauważyć jednak, że wszelakie nowinki techniczne przegrywają ze stylem "Starej Szkoły BDSM". Wyposażenie wnętrz współczesnych "Salonów BDSM" wzorowane jest na bardzo rozpowszechnionych w czasach Średniowiecza, a także Starożytności "Komnatach Tortur". W użyciu są te same narzędzia, a podczas sesji stosowane są znane od dawien dawna metody karania. Przez lata zmienia się jednak podejście do bezpieczeństwa praktyk BDSM podczas zabaw i moim zdaniem w tym kierunku powinno rozwijać się nowoczesne BDSM.

Pozdrawiam.

Moze sie myle, ale ja mysle ze nie wszystkie praktiki tortur z przed kilkuset lat mozna nazwac BDSM ?
Kiedys wielu ludzi torturowano pod przymusem lub za jakies przewinienia, a nie jak dzis ?
Dzis niewolnicy ida na tortury dobrowolnie i jeszcze za to placa .

Odp: Ogólny zarys dziejów BDSM 7 lata 9 miesiąc temu #15

• Anzelm
  • Anzelm Avatar
Bardzo ciekawy temat i bardzo trafne stwierdzenia tego, jak to się działo na przestrzeni dziejów.
Wiele osób odnajduje pewnego rodzaju podniecenie i satysfakcję przy na pozór zupełnie nie podniecających większości społeczeństwa czynnościach czy też przedmiotach.
Chyba to nazywamy właśnie fetyszem. Dla jednych dany przedmiot to po prostu przedmiot. Na jego widok inni mają odpowiednie skojarzenia a widząc w myślach jego inne zastosowanie mają kolana jak z waty.

Osobiście, poza odnajdywaniem dominacji w aspekcie naturalności, codzienności (fantazje z dominacją w np. sklepie, klatce schodowej, codziennych miejscach) na drugim miejscu stawiam właśnie wspominane, mroczne aspekty średniowiecza. Chętnie zapach naturalnego, wilgotnego drewna, z którego wykonane są narzędzia oraz chłód stali łańcuchów, zimno kamiennej posadzki w starych, kamiennych murach... Choć w dawnych czasach wiele praktyk służyło przede wszystkim paraktycznie torturowaniu by wydobyć konkretne informacje.

Odp: Ogólny zarys dziejów BDSM 7 lata 9 miesiąc temu #16

• ALEX77
  • ALEX77 Avatar
jak ktoś wymyśli ,coś bardziej sexsownego ,od szplek,to powinien dostać Nobla

Odp: Ogólny zarys dziejów BDSM 7 lata 9 miesiąc temu #17

• Michal_KR
  • Michal_KR Avatar
Może jeszcze wyższe szpilki??? ;)

Odp: Ogólny zarys dziejów BDSM 7 lata 9 miesiąc temu #18

• ALEX77
  • ALEX77 Avatar
wystarczą takie;;;
Zasilane przez Forum Kunena